Lávové kameny ve finské sauně
Lávové kameny ve finské sauně
Lávové kameny ve finské sauně

Finská sauna a její blahodárné účinky na zdraví

Sauna. Ptáte se, proč si ji pořizovat? A proč zrovna finskou saunu? Důvodů je nespočet.

Co čekat od finské sauny?

Finská sauna se od ostatních saun liší vysokou teplotou vzduchu a nižší vlhkostí vzduchu. Nejčastěji stavíme sauny se skleněnými dveřmi, příjemným dřevěným obložením a jemným osvětlením.

Jaké jsou varianty finské sauny?

Prvním typem finské sauny je tradiční finská sauna. V té si můžete sami regulovat vlhkost vzduchu podle toho, jak zrovna potřebujete nebo jak je vám to příjemné. Je to jednoduché. K ruce máte kbelík s vodou a naběračku. Pokud chcete vlhkost v sauně zvýšit, stačí lávové kameny vodou polít. Zároveň vždy platí, že čím vyšší je teplota v sauně, tím nižší je vlhkost vzduchu. Teplotu v tradiční finské sauně doporučujeme udržovat kolem 80° C.

Druhým typem je suchá sauna, ve které není třeba kbelíku s vodou ani naběračky. Vlhkost v této sauně je mnohem nižší a teplota tedy může být až kolem 110° C. Kombinací obou těchto variant je bio sauna.

finska sauna

 

Obě saunové varianty prospívají našemu zdraví hned v několika směrech. Shrnujeme je do sedmi hlavních bodů:

1. Detoxikace

Jednou z hlavních výhod finské tradiční nebo suché sauny je odstraňování toxinů z organismu. Tento proces se v těle děje přirozeně pocením a pomáhá pročistit celé tělo.

2. Péče o pleť

Vysoká teplota rozšiřuje kožní póry a zvyšuje absorpci kyslíku. Vaše pleť se tak přirozeně vyčistí. Odstraňují se odumřelé kožní buňky a obnovují se nové. Pleť je pak jemná a zdravá.

3. Regenerace svalů

Podstoupení vysokých teplot v sauně a následné ochlazování ve studené vodě napomáhá k uvolnění svalů. Pokud po tréninku navštívíte saunu, vaše tělo vám za to poděkuje. Dokonce tím zvýšíte jeho odolnost a výkonnost.

4. Menší riziko kardiovaskulárních onemocnění

Stejně tak vysoká teplota a ochlazování posiluje i naše orgány. Zvyšuje se srdeční tep a tím se posiluje vaše srdce, podobně jako při lehkém cvičení. Dochází k rozšíření krevních cév a zlepšuje se krevní oběh v celém těle. Tyto účinky oceníte třeba když vás trápí studené nohy a ruce.

Pravidelné saunování snižuje krevní tlak a celkově zlepšuje oběhovou soustavu. Jedná se o prevenci srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice, což jsou dnes nejčastější kardiovaskulární onemocnění.

5. Menší stres a lepší spánek

Saunování zmírňuje napětí a stres, což v důsledku vede k lepšímu spánku. A to právě díky kombinaci detoxikace organismu, svalové relaxace, klidného dechu, vyplavení endorfinů a zvýšené produkci melatoninu. Sauna má často lepší efekt na spánek než třeba prášky na spaní.

6. Zrychlení metabolismu

Zvýšené pocení zabraňuje zadržování vody v těle a zvyšuje funkci metabolismu. Toho se dá částečně využít třeba při odbourávání tuků a při hubnutí. Samozřejmě nezapomínejte dodržovat pitný režim jak před saunováním, tak i během něho, abyste nebyli dehydratovaní.

7. Pomoc při respiračních onemocněních

Suchý vzduch v sauně rozšiřuje dýchací cesty a dochází k jejich čištění. Je proto dobré v sauně dýchat převážně nosem. V sauně můžeme vnímat zvýšenou produkci nosního hlenu. Nelekejte se, to je dobré znamení! Toxiny se tak z našeho těla dostávají pryč.

Při vysokých teplotách se na nosní sliznici tvoří pomyslný ochranný obal. Ten pak brání průniku virů a bakterií do organismu a je proto velkým obráncem naší celkové imunity.

Saunování se používá i jako podpůrný prostředek při léčbě astmatu, ale také zmírňuje příznaky bronchitidy či kašle.

 

Pokud si nejste jisti, zda je právě při vašem zdravotním stavu sauna vhodná, poraďte se nejprve se svým lékařem.

Při tvorbě článku byly použity odborné publikace, např. studie z roku 2015 od doktora Laukkanena.

finska_sauna

Tradiční sauna a infrasauna, v čem je rozdíl?

Původně se k vyhřívání tradiční finské sauny používalo uhlí a vyhřívané kameny. Dneska můžeme v saunách najít vyhřívání pomocí kamen na dřevo, elektrických ohřívačů nebo jiných topných těles. Jak se ale od klasické finské sauny liší infrasauna? Specifika tradiční finské sauny Finská sauna je nejrozšířenějším typem sauny. Vyhřívá se na 85-110 ºC a vlhkost se

Celý článek...
zázemí stavíme sauny

První rok STAVÍME SAUNY

Nedávno jsme oslavili první výročí od založení STAVÍME SAUNY. A protože to je opravdu jízda, která nás baví čím dál víc, spouštíme pro vás nový blog. Dneska si můžete přečíst o tom, jak jsme na tuhle cestu vyrazili. Jak to začalo? Celé to začalo kolem Vánoc roku 2020. Oba jsme měli zkušenosti se stavěním saun,

Celý článek...

Mrknětě na sauny, které už prošly našima rukama

Ozvěte se a za chvíli se můžete saunovat ve vlastní

© 2021 STAVÍME SAUNY s.r.o.

© 2021 STAVÍME SAUNY s.r.o.