Původně se k vyhřívání tradiční finské sauny používalo uhlí a vyhřívané kameny. Dneska můžeme v saunách najít vyhřívání pomocí kamen na dřevo, elektrických ohřívačů nebo jiných topných těles. Jak se ale od klasické finské sauny liší infrasauna?
Specifika tradiční finské sauny
Finská sauna je nejrozšířenějším typem sauny. Vyhřívá se na 85-110 ºC a vlhkost se v ní pohybuje okolo 12-40 %. Výhodou finské sauny je, že vlhkost může uživatel sauny regulovat sám podle toho, jestli polévá kameny vodou. Vytopení finské sauny trvá kolem 30-60 minut, než člověk může začít se saunováním.
Domácí saunování
Zejména u domácích saun je třeba vzít v potaz vhodnou péči o lavice a opěrky, které při saunování nejvíce “trpí” naším potem, což může způsobovat nevzhledné mapy. Ve wellness centrech se o ně starají každý den.
Jak funguje infrasauna?
V infrasauně se používají infračervené topné panely. Infračervené paprsky nevidíme, ale cítíme jejich teplo. Je to podobný princip, jako když Slunce ohřívá Zemi. Ta se zahřívá bez toho, aniž by docházelo k zahřívání okolního vzduchu. A přesně tak působí infračervené záření i na naše tělo.
Kolik stupňů je v infrasauně?
Po celou dobu saunování je v kabině asi kolem 20 až 55 ºC. Přitom 80-90 % vyzařovaného tepla tělo přímo vstřebá a jen minimum zbývajícího tepla se rozptýlí do kabiny. A to je jeden z hlavních rozdílů mezi tradiční saunou a infrasaunou.
Účinky infrasauny
Infračervené paprsky mohou pronikat až 4 cm hluboko do lidského těla. Tam rozpohybují buněčné tkáně, dochází ke zrychlení krevního oběhu a k odstraňování toxických látek.
Její provoz je poměrně levný a můžeme se v ní saunovat hned po jejím zapnutí. U infrasauny také není potřeba tak velká údržba, jako třeba u finské sauny, protože se jedná o saunu suchou a dřevo není pod takovou zátěží. Více informací o účincích sauny na lidský organismus se dozvíte třeba v tomto odborném článku: https://healthybuildingscience.com/2014/11/25/emf-health-concerns-general-recommendations-for-saunas/